از سوی دبیرخانه بنیاد اعلام شد؛

فراخوان یازدهمین دوره جایزه شعر ژاله اصفهانی

کد خبر :‌ 694
کد خبر :‌ 694

اختصاصی ترنم شعر/ فراخوان شرکت در یازدهمین دوره جایزه شعر ژاله اصفهانی از سوی دبیرخانه جایزه اعلام شد.
 
بنیاد فرهنگی ژاله اصفهانی فراخوان شرکت در یازدهمین دوره ” جایزه شعر ژاله ” را اعلام کرد.
 
هر شاعر تنها می‌تواند با پنج شعر از آثار خود در این جایزه شرکت کند.

سن شرکت کنندگان در پایان مهلت ارسال نباید از سی سال بیشتر باشد.

آثار ارسالی باید به خط فارسی (برای شاعران تاجیکستان میتواند به خط سیریلیک) تایپ شده و همه پنج شعر در یک فایل پی دی اف باشد. در این فایل اشعار باید شماره گذاری شده باشند، حتی اگر شعر عنوان هم داشته باشد. هیچگونه نام و نشانی از شاعر نباید در فایل اشعار باشد. اما نام فایل باید شامل نام و نام خانوادگی شاعر، به زبان انگلیسی و با خط تیره از هم جدا شده باشد.
 
ارسال جداگانه نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، تلفن تماس، شهر و کشور محل اقامت، و کشور مبداء (افغانستان، ایران و تاجیکستان) ویک قطعه عکس الزامی است. این اطلاعات می تواند در متن ایمیل یا فایل جداگانه ای باشد.
 

شرکت کنندگان با ارسال اشعارشان به بنیاد فرهنگی ژاله اصفهانی این مجوز را می دهند که اشعارشان در تارنما و رسانه های اجتماعی بنیاد یا در کتاب سال بنیاد، یا نشریات دیگر با انتخاب بنیاد، برای اطلاع عموم انتشار یابد.
 
مهلت ارسال اثر به دبیر خانه جایزه یازدهم تا تاریخ 31 اکتبر2020 (برابر با 10 آبان/عقرب 1399) با ایمیل به نشانی javanan2020@jalehesfahani.com است.
 

مبلغ جایزه نقدی برای هر شاعر برگزیده معادل 500 پوند استرلینگ بریتانیا خواهد بود. چنانچه داوران تشخیص دهند، جایزه در یک کشور ممکن است بین دو نفر، یکی از بخش شعر آزاد و دیگری از بخش شعر کلاسیک، تقسیم می شود.

چگونگی داوری و هیئت داوران

دبیر خانه جشنواره یازدهم، که متشکل از اعضاء ای در سه کشوراست، شرایط شرکت ارسال کنندگان را بررسی و در صورت تایید شرایط، فایل اشعار آنان را بدون نام و نشان شاعر به داوران ارسال میکند.
 
داوران آثار رسیده را در دو مرحله بررسی خواهند کرد. در مرحله اول داوران اسامی سه تا پنج نفر از هر کشور را به عنوان لیست کوتاه و راه یافتگان به مرحله نهائی اعلام می کنند. اسامی راه یافتگان به مرحله نهائی در اواخر دسامبر  2020 (اوائل دی/جدی 1399)، از طریق تارنمای بنیاد به اطلاع عموم خواهد رسید.
سپس در مرحله دوم و در روز جشنواره، که معمولا در دانشگاه لندن در اوساط ماه ژانویه 2021 (اواخر دی/جدی 1399) برگزار خواهد شد، نام برگزیدگان نهایی از هر کشور اعلام خواهد شد.
 

لازم به توضیح است که به دلیل همه گیری کرونا جشنواره دهمین دوره جایزه شعر، بصورت مجازی با استفاده از نرم افزار زوم برگزار شد. این امکان وجود دارد که در سال 2021 نیز هنوز امکان جلسات حضوری در دانشگاه لندن موجود نباشد که در آنصورت جشنواره بطور مجازی بزگزار خواهد شد.  
 

بررسی آثاررسیده با معیارهای تعیین شده توسط داوران انجام خواهد شد و منتخبین هر مرحله پس از بحث و بررسی داوران با یکدیگر و ترجیحاً از طریق اجماع آنان و یا در صورت لزوم با رای اکثریت آنان تعیین خواهد شد.
 

اسامی هیات داوران یازدهمین دوره جایزه شعر ژاله اصفهانی به شرح زیر است:
علیرضا آبیز
شیرین رضویان
هادی شفیعی
آزیتا قهرمان
سید رضا محمدی
رستم وهاب زاده

اسماعیل خوئی نیز که در 8 دوره اول داور این جایزه بوده اند، همچون دو سال گذشته به بنیاد افتخار داده اند و قبول کرده اند که نظرات مشورتی خود را به هیئت داوران ارائه دهند.
 
بنیاد ژاله اصفهانی در دسامبر2007 چند روز پس از درگذشت وی در مراسم یادبود ژاله که در دانشگاه سیتی لندن برگزار شد با فراخوان فرزندان و عده ای از دوستان ژاله تاسیس شد.
 

دوسال پس از تاسیس این بنیاد، جایزه شعر ژاله اصفهانی برای اولین بار در لندن برگزار و با استقبال شاعران بسیاری روبرو شد.
 
هدف بنیاد از برگزاری سالانه این جشنواره تشویق و حمایت از شاعران جوان فارسی زبان، در کشورهای فارسی زبان و نیز پراکنده در سراسر جهان است.
به ویژه بنیاد علاقمند به یافتن و مطرح نمودن شاعران جوان مستعدی است که کمتر امکان عرضه نمودن آثار خود را داشته اند.

 بنیاد در حد توان خود به معرفی آثار این شاعران اقدام خواهد نمود. دراین راستا در سال 2018 منتخبی از آثار برندگان 8 هشت دوره اول این جایزه به انگلیسی ترجمه شد در کتابی دو زبانه در ایران توسط نشر شادی به چاپ رسید.

در این دوره با تفاوت نسبت به دوره پیشین آثار شاعران بر آمده از افغنانستان، ایران و تاجیکستان، توسط داوران بطور جداگانه بررسی و به یک نفرشاعر از هر کشور(بدون تمایز سبک شعری، آزاد یا کلاسیک) جایزه داده خواهد شد.

خبرگار: محمد عبدی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه های ترنم شعر

پست های مرتبط

0:00
0:00
آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
زمان بازگشایی قفل : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟