به دلایل سیاسی و ادبی اتفاق افتاد؛

استعفای دو عضو کمیته نوبل ادبیات

کد خبر :‌ 316
کد خبر :‌ 316

دو نفر از اعضای کمیته نوبل ادبیات در حالی استعفای خود را اعلام کردند که یکی از آن‌ها اهدای جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۹ به «پیتر هاندکه» را دلیل این اقدام خود عنوان کرده است.
 

به نقل از آر اف آی، «کریستوفر لیندوئر» و «گان بریت سانداستورم»‌ هر دو از اعضای کمیته سوئدی نوبل ادبیات بودند که استعفای خود از سمت‌شان را اعلام کردند.

‌«سانداستورم» دلیل این اقدامش را مخالفت با طرز فکر «ادبیات فراتر از سیاست است» بیان کرده است.
 

«پیتر هاندکه» نویسنده اتریشی که به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۹ انتخاب شد، به دلیل حمایتش از صرب‌ها در جنگ یوگسلاوی در دهه ۹۰ میلادی به شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود و انتخاب او به عنوان برنده سال ۲۰۱۹ اعتراض بسیاری را از جمله از سوی برخی نویسندگان به دنبال داشت.

«لیندوئر» درباره استعفای خود بیان کرد، ‌توانایی تحمل اصلاحات داخلی را که این کمیته پس از ماجرای رسوایی اخلاقی سال ۲۰۱۷ متحمل شد نداشته است.

با این حال «سانداستورم» فهرستی از دلایل را برای ترک این آکادمی ارائه کرده که در بین آن‌ها اهدای جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۹ به «‌پیتر هاندکه»‌ نیز دیده می‌شود.

«سانداستورم» بیان کرد از این‌که در انتخاب برنده جایزه نوبل سال ۲۰۱۸ یعنی « اولگا توکارچوک» نقش داشته خوشحال است، اما با انتخاب «‌هاندکه» به عنوان برنده سال ۲۰۱۹ مخالف بوده است.

استعفای این دو نفر درحالی توسط آکادمی سوئدی تایید شده که کمتر از یک هفته به برگزاری مراسم رسمی اهدای جوایز نوبل در ۱۰ دسامبر باقی مانده است. جوایز نوبل طی مراسمی رسمی در دهم دسامبر یعنی سال‌روز درگذشت «آلفرد نوبل» ‌اهدا می‌شود.

پس از به تعویق افتادن انتخاب برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۸، برندگان این جایزه در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ همزمان با هم امسال معرفی شدند.

«لیندوئر» و «سانداستورم» از اعضای ثابت کمیته نوبل محسوب نمی‌شدند.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه های ترنم شعر

پست های مرتبط

0:00
0:00
آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
زمان بازگشایی قفل : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟