با یادداشت‌هایی از بزرگان ادبیات؛

شماره بیست و نهم مجله ادبی «چامه» منتشر شد

 کد خبر :‌ 1032
 کد خبر :‌ 1032

اختصاصی ترنم شعر/ بیست‌و نهمین شماره مجله ادبی «چامه»، ویژه آرا و نظریات دکتر ضیاء موحد، با شعرها و داستان‌هایی از شاعر و نویسندگان امروز ایران منتشر شد.

این شماره  مجله ادبی چامه با سردبیری صادق رحمانی در 156 صفحه منتشر شده است. محور اصلی این شماره گفت‌وگو با

دکتر ضیاء موحد شاعر و فیلسوف ایرانی است که مهدی مظفری ساوجی آن را انجام داده است. در بخشی از پرسش و پاسخ ها چنین آمده است:
« در تنهایی و خلوت خود بیشتر دوست دارید به کدام شاعر پناه ببرید و شعر او را بخوانید؟ 

من واقعاً یک شاعر خاص ندارم. مثلاً همین اواخر به نیما خیلی مراجعه می‌کردم. یک مقدار از روی کنجکاوی. گاهی به حافظ و گاهی به سعدی مراجعه می‌کردم. گاهی به بعضی قصیده‌سرا‌ها مراجعه می‌کردم. بین شاعران غربی هم می‌شود گفت تقریباً شعر خیلی‌ها را دوست دارم. بعضی‌ها را در «شعر و شناخت» معرفی کرده‌ام».

در بخش داستان آثاری از این نویسندگان منتشر شده است: روح اله کریمی، فاطمه بدیعی‌فرد، فاطمه حیدری مراغه، شیوا ظریف، ریچارد برایتگان و راحله بهادر.

مدیریت بخش داستان را محمدجواد جزینی به عهده د ارد. 

در این شماره از چامه گفت‌وگو هایی از آرشیو قدیمی رادیو برگزیده شده است که برای نخستین بار به صورت مکتوب منتشر می شود. گفت‌وگوی داوود رمزی با احمدرضا احمدی شاعر سورآل ایرانی، گفت‌وگوی حسن هنرمندی با منوچهر شیبانی و گفت و گو رادیویی با عبدالعلی دستغیب از جملۀ این گفت وگو هاست.

در بخش «شعر زمان» آثاری از رجب افشنگ، صالح بوعذار، حمید فرحناک، مهشید کاوه، ملاحت شاه‌علیزاده «م. سومینا، آیدا مجیدآبادی، محمد مستقیمی «راهی»، حامد صمیمی،  سجاد حقیقی، سیدجلیل سیدهاشمی، امیر امامقلی‌زاده منتشر شده است.

دبیر بخش شعر مجله چامه به عهدۀ ضیاءالدین خالقی است.

همچنین در بخش شعر، نقد و ترجمه این آثار انتشار یافته است: موسی بیدج، لمیعه عباس عمارة، صابر سعدی‌پور، چایان اوکودوجی، حمدان طاهر المالکی، صادق رحمانی، عباس نادری، شکور آرین‌خواه، سعید یوسف‌نیا، حامد معراجی، ضیاءالدین خالقی، الهام جوادی‌فرد، فردریش فون لوکا.

صمد مهمان‌دوست، هم خاطراتی را درباره «منصور اوجی»، «امین فقیری» و «سیروس رومی» با عنوان یاد بعضی نفرات، در این شماره از مجله به چاپ رسانده است. گزارش ادبی این شماره از مجله به رونمایی کتاب «مسافرخانۀ بهشت گیلان» سرودۀ علیرضا پنجه‌یی اختصاص دارد.

این شماره و شماره‌های پیشین مجله ادبی «چامه» را از فروشگاه‌های اینترنتی فیدیبو، طاقچه ، جار و مگیران بخواهید. شمارۀ آیندۀ مجلۀ ادبی چامه به دکتر قطب الدین صادقی اختصاص دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه های ترنم شعر

پست های مرتبط

0:00
0:00
آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
زمان بازگشایی قفل : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟