مدرسه ای برای شاعری و نویسندگی؛

سامانه جامع اثرخانه افتتاح شد

کد خبر :‌ 1009
کد خبر :‌ 1009

 آیین افتتاح سایت اثرخانه، به عنوان مدرسه شاعری و نویسندگی، با حضور محمدرضا شرفی خبوشان، مدیر دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و شاعران و نویسندگان در تماشاخانه ماه حوزه هنری برگزار شد.
 
محمدرضا شرفی خبوشان، مدیر دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در این مراسم گفت: یکی از کارهایی که از زمان ورود به مرکز آفرینش‌های ادبی در سر داشتم نقد و تحلیل و بررسی آثار ادبی بود که همان مدرسه‌ای برای نویسنده و شاعر شدن در «اثرخانه» است.
 
وی افزود: در اثرخانه افراد از دورترین نقطه کشور، بدون هیچ جابجایی مکانی و صرفا با فشار یک دکلمه می‌توانند آثارشان را به منتقدان ارائه کنند و همین امر آغازی برای تبدیل افراد به نویسندگان و شاعران حرفه‌ای شود.
 
وی بیان کرد: اثرخانه یک روند در آفرینش‌های ادبی به شمار می‌رود و رویکرد ما در انسان‌سازی است. این پایگاه برای تربیت انسان‌های علاقهمند به نویسندگی و شاعری است تا با فرد خبره‌تری روبهرو شوند.
 
 
 
مدیر دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری اثرخانه را کار جمعی اساتید منتقد و دلسوزان عرصه شعر و داستان کشور برای تمام علاقه‌مندان ایران زمین معرفی کرد و در ادامه افتتاح سایت اثرخانه را در چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، آغازگر کاری پایدار دانست.
 
وی با بیان اینکه در سایت اثرخانه به صورت دائم بخش‌های ویژه‌ای اضافه خواهد شد اظهار کرد: اثرخانه بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت، موقعیت مکانی و قوم و نژاد از نویسندگان و شاعران تازه‌کار دعوت می‌کند تا آثارشان را در این سایت بارگذاری کنند تا از سوی منتقدان مورد بررسی قرار گیرد.
 
 
 
خبوشان تاکید کرد: ارائه و بارگذاری اثر در این سایت برای تمامی فارسی زبانان است؛ بنابراین شاعران و نویسندگان افغانستانی، تاجیکستانی و… که زبان فارسی می‌دانند نیز می‌توانند در آن به ثبت اثر بپردازند تا آثار ادبی‌شان زیر نظر اساتید بررسی شود.
 
وی با اشاره به تعداد بسیار زیاد شاعران و نویسندگان و اینکه وجود ۱۰ پایگاه نقد و بررسی آثار ادبی نمی‌تواند پاسخگوی تمام افراد و فعالان این عرصه باشد گفت: هنرمند با ورود در این سایت دارای یک پرونده و برنامه مطالعاتی می‌شود تا حرکت به سمت شاعر و نویسنده حرفه‌ای شدن را آغاز کند و در نهایت صاحب اثر شود و متونش در انتشارات سوره مهر به چاپ رسد.
 
مدیر دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری درباره گالری پایگاه اثرخانه بیان کرد: این گالری شامل آثار منتخب توسط اساتید است و صاحب اثر کسی است که برای آنچه خلق کرده بهایی دریافت می‌کند و همین امر افزایش انگیزه برای تولید اثر در نویسنده و شاعر را بوجود می‌آورد. همچنین هرچه ضریب دیده شدن اثر بیشتر شود مبلغ اختصاص یافته به صاحب اثر نیز افزایش خواهد یافت.
 
 
وی با بیان اینکه بخش مجزایی برای آثار حرفه‌ای در گالری اثرخانه طراحی شده است به معرفی نشریه «تنفس صبح» که انعکاس دهنده نشست‌های تخصصی مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری است، پرداخت.
 
خبوشان در سخنانش انجام کار بزرگ را در گرو کارهای کوچک دانست و اثرخانه را عرصه‌ای برای انجام کارهای بزرگی معرفی کرد که مرکز آفرینش‌های ادبی با ورود به عرصه رویارویی و چهره به چهره با علاقه‌مندان به خلق آثار ادبی زمینه آن را فراهم کرده است.
 
در بخش بعدی سعید بیابانکی که اجرای این مراسم را برعهده داشت به معادل‌های واژگان فارسی در تاجیکستان اشاره کرد که در آن موزه آثارخانه نامیده می‌شود. بیابانکی اضهار امیدواری کرد که اثرخانه جایی برای نگهداری آثار قیمتی باشد.
 
در ادامه فریبا یوسفی به عنوان شاعر و منتقد که در محضر شفیعی کدکنی شاگردی کرده به قرائت متنی درباره شعر پرداخت. وی شعر را همواره یک فرصت برای آشکارسازی بخشی از دنیایی بیکرانه در نامتناهی ذهن شاعر معرفی کرد.
 
وی اثرخانه را فرصت مغتنمی برای زنان دانست تا شعرهایشان را برای بررسی و اصلاح و حتی عرضه به جامعه مخاطبان در این پایگاه ثبت کنند و به شناخت بهتری نسبت به نقاط قوت و ضعف آثار خود دست یابند.
 
وی همچنین اثرخانه و مدرسه شعر را فرصتی برابر و رایگان برای برخورداری از نظرها و نقدهای شاعران و منتقدان دانست و در ادامه آن را امکانی معرفی کرد که شاعران جوان‌تر در گستره ملی بتوانند از موقعیتی یکسان برای آموزش بهره‌مند شوند.
 
در ادامه محمد قائم خانی که حضور موفقی در جشنواره‌های معتبر از جمله جایزه جلال داشته به خواندن متنی درباره اولین اثر منتشر شده‌اش پرداخت. وی تجربه نقد درست را تجربه‌ وجودی دانست که افراد را به رشد می‌رساند و در ادامه به اهمیت نقد اشاره کرد.
 
بخش دیگری از برنامه افتتاح اثرخانه به سخنرانی عبدالحمید ضیایی، حافظ‌شناس و مدرس اختصاص داشت. وی در این مراسم بیان کرد: اگر قرار است علمی در قرن ۲۰ به دیگران منتقل شود باید از ژانر ادبیات و روایت ادبی استفاده شود و گویا اگر علم بخواهد با ادبیات در ذهن مخاطب پیوند بخورد، چاره‌ای جز یگانگی با ادبیات ندارد؛ بنابراین برخلاف آنچه در جامعه ما شایع است که می‌گویند علم برتر از ادبیات است، حقیقتا یافته‌های معتبر علمی نشان می‌دهد علم در موارد زیادی نیازمند ادبیات است.
در ادامه علیرضا نعمت‌اللهی ارسنجانی متنی قرائت کرد که به ارتباط نقد و داستان اشاره داشت.
محمدجواد شاه مرادی (آسمان) نیز گشایش درگاه اثرخانه را امیدبخش دانست و گفت: در روزگاری که نعمت اینترنت فاصله‌ها را برداشته و جهان ما را به یک اتاق کوچک شیشهای تبدیل کرده، حیف است که دست هنرمندان و ادیبان دوردست از مصافحه بی‌نصیب بماند و دانش و بینش ادبی تا اقصی نقاط جغرافیای پارسی‌زبانان گسترده نشود.
 
وی برکت اثرخانه را صرفا به گسترش عدالت آموزشی محدود ندانست و اظهار کرد: اثرخانه بر تعالی کیفی تولیدات ادبی و رشد کمی آثار باکیفیت فردا اثرگذار است. من امیدوار هستم اثرخانه نحله‌های کوچکی را نیز شکل دهد و جریان‌های ادبی را تقویت کند.
در بخش پایانی افتتاحیه این مراسم، وب سایت اثرخانه رونمایی و مراحل مختلف ثبت نام و بارگذاری اثر از سوی علاقه مندان به شعر و نویسندگی تشریح و پوستر این رویداد فرهنگی هنری رونمایی شد.
 
 
منبع: روابط عمومی حوزه هنری
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه های ترنم شعر

پست های مرتبط

0:00
0:00
آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
زمان بازگشایی قفل : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟