با مدیریت شروین سلیمانی؛

طنزپردازان «دروازکن» را برگزار کردند

اختصاصی ترنم شعر/ اولین جلسه از سری نشست‌های شعر طنز “دَروازکُن” برگزار شد.

اولین جلسه از سری نشست‌های شعر طنز «دروازکن» با حضور شاعران، طنزپردازان و علاقه‌مندان به شعر طنز با مدیریت و اجرای شروین سلیمانی در کافه۲۱ برگزار شد.

سلیمانی گفت: با وجود جلسات متعدد شعر که این روزها در نقاط مختلف پایتخت برگزار می‌شود، جای نشست‌های تخصصی و مستقل شعر طنز خالی است، به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا با کمک طنزپردازان و‌ اهالی شعر و‌ ادبیات، چنین جلسه‌ای را برگزار کنیم تا ضمن ارائه جدیدترین آثار طنز، به مباحث فنی و آموزشیِ شعر طنز نیز بپردازیم.

این طنزپرداز در بخش دیگری به تفاوت‌های طنز، فکاهه، هزلیات و… اشاره کرد و گفت: طنز، فکاهه، هجو و هزل همگی از زیرشاخه‌های شوخ‌طبعی محسوب می‌شوند که هر کدام کارکرد ویژه‌ و جایگاه خاص خود را در ادبیات دارند و نباید روی این گونه‌های مختلف ارزش‌گذاری کرد و مثلا طنز را ارزشمندتر از فکاهه یا هزل را بی‌ارزش یا کم‌ارزش‌تر از سایر گونه‌ها دانست. سلیمانی افزود: شعر هزل با داشتنِ اشارات جنسی و رکاکت در واژگان به خودی خود بد نیست، کما اینکه بزرگان ادبیات ما از جمله سعدی، مولانا، عبید زاکانی و غیره نیز به هزل پرداخته‌اند، اما نکته قابل توجه و مهم در این خصوص محل ارائه این نوع شعر است. برای مثال مردم در همه‌جای دنیا جوک‌های جنسی را برای هم تعریف می‌کنند، اما نکته اینجاست که جای نقل کردن اینگونه جوک‌ها جمع‌های کوچک و صمیمی و خودمانی است و همانگونه که کسی جوک‌های جنسی را در جمع‌های خانوادگی مطرح نمی‌کند، شعر هزل هم برای ارائه در محافل عمومی و خانوادگی مناسب نیست و مکان و زمان خاص خود را می‌طلبد.


این طنزپرداز در پایان اضافه کرد: شعر طنز که خصوصاً در سال‌های اخیر با اقبال عمومی مواجه شده است عبارت است از به چالش کشیدن و به سُخره گرفتنِ زشتی‌ها و پلشتی‌های فردی و اجتماعی به نحوی که خنده‌آور هم باشد و مخاطب علاوه بر مواجه شدن با تصویری کاریکاتورگونه از یک معضل اجتماعی که لبخندی برایش به ارمغان می‌آورد، به اندیشیدن نیز وادار شود و تلنگری به تفکرش بخورد.

جلسات شعر دروازکن هر دو هفته یکبار روزهای پنجشنبه در کافه 21 واقع در تهران، خیابان ولیعصر، چهارراه ولیعصر کوچه پرتوی از ساعت 18 برگزار می‌شود. ضمن اینکه ورود برای علاقمندان آزاد و رایگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه های ترنم شعر

پست های مرتبط

0:00
0:00
آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
زمان بازگشایی قفل : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟