مهدی اخوان‌ثالث و زمستانش؛

هشتمین شماره‌ی وزن‌دنیا به چاپ رسید

کد خبر :‌ 657
کد خبر :‌ 657

شماره‌ هشتم ماهنامه «وزن دنیا»، با تیتر «زمستان است» و با موضوع جمع‌خوانی تحلیلی آثار مهدی اخوان‌ثالث و همچنین پرونده‌ای در مورد شعر و زندگی قاسم آهنین جان منتشر شد.
در این شماره‌ وزن دنیا می‌توانیم از شاعران استان‌های تهران، آذربایجان شرقی، بوشهر، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و فارس شعر بخوانیم. علاوه بر شعر این استان‌ها، دو بخش «هم‌زبانان» و «کارگاه وزن دنیا» بازتاب‌دهنده‌ی شعرِ شاعران کشورهای فارسی‌زبانی همچون افغانستان و تاجیکستان و بخش دوم، منعکس‌کننده شعرهای ارسالی خوانندگان وزن دنیاست.
 
بخش «هوای تازه» بخش دیگری‌ از این شماره‌ی وزن دنیاست که با ساز و کار جدیدش در معرفی شاعر برگزیده‌ی هر شماره، نقد و بررسی کوتاهی داشته بر اشعار فهیمه جهان‌آبادی، شاعر اهل سیستان و بلوچستان.

در بخش «تعریف و تبصره» این شماره‌ی وزن دنیا، پرونده‌ای می‌خوانید درباره‌ی مهدی اخوان‌ثالث و کارنامه‌ی شعری‌اش، سه دهه پس از مرگِ شاعر. بیست شاعر و منتقد، هر کدام ده شعر از دیوان اخوان برگزیده‌اند و از این میان، ده نفر، تک‌نگاری‌هایی درباره‌ی یک شعر مهم اخوان نگاشته‌اند.
از نویسندگان این پرونده می‌توان به ضیاء موحد، علی باباچاهی، ابوالقاسم ایرانی، مسعود خیام، حافظ موسوی، شهاب مقربین، فؤاد نظیری، مریم حسین‌زاده، سعید سلطانی‌طارمی، بهزاد خواجات، علی عبداللهی، محمد آزرم، علیرضا نوری، رزا جمالی، بهاره رضایی، مهدی فرجی، رضا حیرانی، آتفه چهارمحالیان، بنفشه فریس‌آبادی، رسول رخشا و فرشاد سنبل‌دل اشاره کرد.
در این بخش گفتگویی نیز با عبدالعلی دستغیب، درباره‌ی مهدی اخوان ثالث می‌خوانید.

در بخش «یاد بعضی نفرات» این شماره‌ پرونده‌ای می‌خوانید درباره‌ی شعر و زندگی قاسم آهنین جان؛ شاعر جنوبی.
 
شماره‌ی هشتم «وزن دنیا»، در ١٨٨صفحه و به قیمت ٥٠ هزار تومان از امروز در کتاب‌فروشی‌ها و کیوسک‌های مطبوعاتی معتبر در دسترس مخاطبان شعر است و علاقه‌مندان می‌توانند برای آگاهی از مراکز خرید مجله به آدرس اینستاگرام و تلگرام مجله با عنوان @vaznedonya مراجعه و یا از سایت مجله www.vaznedonya.ir کسب آگاهی کنند.
 
مدیرمسئول و صاحب‌امتیاز «وزن دنیا» پوریا سوری و سردبیر آن علی مسعودی‌نیا است.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه های ترنم شعر

پست های مرتبط

0:00
0:00
آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
زمان بازگشایی قفل : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟