با برگزاری مراسم مجازی؛

اختتامیه دومین جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور برگزار شد

کد خبر :‌ 757
کد خبر :‌ 757

دومین جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور -جایزه مستقل غزل- در آیینی مجازی با معرفی برگزیدگان این دوره به کار خود پایان داد.
 

دبیر دومین جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور در این مراسم گفت: با توجه به پاندمی ویروس کرونا در کشور و به‌تبع در استان بوشهر، آیین پایانی این رویداد به‌دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی به‌صورت مجازی برگزار شد و ما در این دوره نتوانستیم به‌ صورت حضوری پذیرای شاعران، منتقدان و پژوهشگران مطرح کشور باشیم.

حسن فرهادی در ادامه با اشاره به مهم‌ترین اهداف برگزاری این جایزه ملی ادبی تصریح کرد: این جایزه در وهله اول با هدف زنده نگهداشتن نام و یاد دکتر حسین جلال‌پور، غزلسرای فقید جنوب کشور برگزار می‌شود که در غزل راه و رسم نویی را بنیان گذاشت و افزون بر این، در زمینه پژوهش نیز با سبک و سیاقی منحصربه‌فرد به تالیف آثار ارزنده‌ای همت ورزید. از دیگر اهداف این رویداد همچنین می‌توان به شناسایی استعدادهای تازه‌نفس و جدید در حوزه غزل و تقویت بنیه غزل پیشرو و آوانگارد اشاره کرد.
 

وی افزود: در مجموع ۵۷۵ اثر به دبیرخانه دومین جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور ارسال شد که به تفکیک در بخش غزل‌ ۴۸۸ اثر از ۱۱۷ غزل‌سرا، در بخش کتاب غزل ۶۴ مجموعه‌غزل و در بخش پژوهش ۲۳ مقاله پژوهشی دریافت شد.
 

دبیر دومین جایزه ملی غزل جایزه حسین جلال‌پور ادامه داد: همان‌طور که پیش از این اشاره شد در این دوره همانند تمامی جوایز معتبر ملی و بین‌المللی نشان جایزه در هر بخش تنها به یک نفر تعلق می‌گیرد. البته به تمامی نامزدهای بخش نهایی لوح یادبود و هدیه اهدا خواهد شد.
 

فرهادی خاطرنشان کرد: در بخش پژوهش با رای هیات داوران (متشکل از اسماعیل امینی، رضا معتمد و قربان ولئی) اثر پژوهشی مهرداد زارعی با عنوان «غزل فرم؛ ریشه‌ها و ویژگی‌ها» به‌عنوان اثر برگزیده این بخش معرفی شد.
 

به گفته دبیر دومین جایزه ملی غزل جایزه حسین جلال‌پور، هیات داوران بخش غزل و مجموعه‌غزل‌های منتشر شده (شامل طاهره خنیا، صالح سجادی، حسن صادقی‌پناه، مجید معارف‌وند و حمیدرضا وطن‌خواه) در بخش غزل، اثر ساجده جبارپور ماسوله و در بخش مجموعه‌ غزل‌های منتشرشده، «جزیره‌ی لیلی» سروده زینب چوقادی (نشر فصل پنجم) را به‌عنوان آثار برگزیده معرفی کردند.
 

فرهادی در پایان یادآور شد: هیچ نهاد دولتی یا خصوصی از این رویداد معتبر ملی حمایت مالی نکرد. البته خود ما هم تاکید داشتیم که استقلال جایزه حفظ شود.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه های ترنم شعر

پست های مرتبط

0:00
0:00
آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
زمان بازگشایی قفل : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟