آغاز مرمت؛

خانه وحشی بافقی، در بافق یزد پیدا شد

کد خبر :‌ 725
کد خبر :‌ 725

خانه شاعر عاشقانه‌ها، وحشی بافقی، در بافق یزد پیدا شد.

خانه تاریخی وحشی بافقی، شاعر پرآوازه یزد، به صورت ملکی در حال نابودی یافت شده است که نیازمند مرمت جدی و نگهداری است.

مصطفی فاطمی، مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد، با اشاره به پژوهش‌های گسترده طی سالیان اخیر می‌گوید: «اداره کل میراث فرهنگی یزد طی پژوهش‌های متمادی برای پیدا کردن آرامگاه و خانه این شاعر، براساس متون تاریخی و اشعار وی، خانه تاریخی او در یزد را پیدا کرده؛ خانه‌ای تاریخی که به نام صاحب بعدی آن با عنوان خانه تاریخی «بیات» به ثبت در فهرست آثار ملی رسیده بوده است.»

براساس پژوهش‌ها گفته می‌شود که قدمت خانه تاریخی وحشی بافقی، نه تنها متعلق به دوران صفویه بلکه گویا به دوران قبل‌تر از آن برمی‌گردد. تغییراتی هم در دوران قاجار در این بنا انجام شده است. مدیرکل میراث فرهنگی یزد می‌گوید تلاش دارد تا اصالت خانه بافقی را احیا کند.

حالا در کوچه‌ای تاریخی، معروف به «آروک» یا «اهروک»، خانه‌‌ای تاریخی و ارزشمند قرار دارد، که معماری‌ دست‌نخورده‌اش مرمت، و دوباره به نام وحشی بافقی، شاعر مکتب وقوع، شناخته می‌شود.

بر اساس اطلاعات تاریخی موجود، وحشی، زاده بافق بوده و در طول عمر خود، در شهرهای مختلفی مثل بافق، یزد و کاشان سکنی داشته است.
مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد نیز می گوید: « وحشی بافقی در انتهای کوچه آروک سکنی گزید. خود وحشی اشاره کرده است که این خانه را حاکم شهر در اختیار وی قرار داده است. توضیح داده شده که خانه کوچکی بوده است و سردر گلی داشته است و اینکه انتهای کوچه به بازار می‌خورده است.»

به گفته مصطفی فاطمی، تمام شواهد نشان می داد که در همین کوچه مد نظر میراث فرهنگی، خانه‌ای با این مشخصات وجود دارد. در انتهای کوچه، باغ اهر یا باغ درخت زبان گنجشک است. بعد از آن خانه‌های بزرگی هست. در میان آنها، خانه ای کوچک برجای مانده است؛ تنها یک خانه کوچک که معماری صفوی دارد و اتفاقا با علائمی که وحشی در اشعارش به آنها اشاره می‌کند منطبق است.

کار مرمت خانه تاریخی وحشی آغاز شده و تیم مرمت امیدوار است بتواند یک‌ساله کار مرمت را به پایان برساند.

وحشی، در دوران پادشاهی شاه طهماسب صفوی و شاه اسماعیل دوم و شاه محمد خدابنده زیسته است.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه های ترنم شعر

پست های مرتبط

0:00
0:00
آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
زمان بازگشایی قفل : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟