پس از سال ها کشف شد؛

متن منتشر نشده ای از اخوان پشت یک عکس قدیمی

کد خبر :‌ 149
کد خبر :‌ 149

محمدافشین وفایی به تازگی عکس و متنی از مهدی اخوان ثالث منتشر کرده است.
 
 محمد افشین‌وفایی به تازگی عکسی از مهدی اخوان‌ثالث (به همراه متن پشت آن) در کانال تلگرامی بنیاد موقوفات افشار منتشر کرده و نوشته است: عکسی که برای نخستین‌بار منتشر شده مربوط به سالیانی دور، یعنی پنجاه و چهار سال پیش است که دکتر علی رواقی و دکتر شفیعی‌کدکنی همخانه بودند و اخوان گاهی نزد آنها می‌رفت و مهمانشان می‌شد. اخوان جز آنکه دانش و استعداد شفیعی را می‌ستود، شیفته مرام و مسلک او بود و او را یکی از نیکان روزگار می‌دانست که بهتر از خودش و «بهتر از همه‌کس است.» این نوشته را که یادگاری بسیار عزیز از اخوان است همراه با متن زیر منتشر شده است:

«این عکس را هم می‌دهم به شفیعی‌کدکنی ارجمند والا. حالا فهمیدم این سری عکس را (البته من فقط دو تا از سری را دارم که تقدیم به شفیعی می‌کنم) کی و کجا برداشته‌ایم. به نظرم یا در مشهد در حدود سال 42، یا در تهران و خیلی بعدها که شفیعی و رواقی در تهران در یک‌ جا، یک اطاق بودند و در دانشگاه درس می‌خواندند و من چند روزی مهمانشان بودم. من …خور را با حال و دهن روزه تحمل می‌کردند، یک شب کباب شامی داشتیم. م. امید»

چنانکه دیده می‌شود اخوان نوشته من فقط دو تا از این عکس‌ها دارم. عکس دوم که مورد نظر اوست و البته قبلاً منتشر شده، این نوشته از اخوان را دارد:
«برای محمدرضا شفیعی‌کدکنی همشهری، هم‌روستایی عطّار بزرگ. تصویر اوست و من، اما یادم نیست کی و کجا برداشته شده. امشب در آلبوم دیدم و دلم به هوایش پر زد. گفتم این عکس را به او بدهم. او بهتر از من و همه‌کس است. واحدٌ کالألف است از همه جهات معنوی و روحی. قربان شفیعی عزیزم
 مهدی اخوان‌ثالث (م. امید)»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه های ترنم شعر

پست های مرتبط

0:00
0:00
آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
زمان بازگشایی قفل : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟