از سوی دبیرخانه اعلام شد؛

فراخوان دوازدهمین دوره جایزه شعر ژاله اصفهانی

کد خبر :‌ 840
کد خبر :‌ 840

اختصاصی ترنم شعر/ دوازدهمین فراخوان جایزه شعر ژاله از سوی دبیرخانه این جایزه اعلام شد. 

جایزه شعر ژاله اصفهانی برای دوازدهمین دوره خود از شاعران زیر 30  سال در سه کشور ایران، افغانستان و تاجیکستان دعوت کرده تا اشعار خود را در قالب های آزاد یا کلاسیک به دبیرخانه این جایزه ارسال کنند.

مریم آرام نماینده ی بنیاد ژاله در ایران و همچنین دبیر این دوره از جشنواره ضمن اعلام این خبر گفت: هدف بنیاد از برگزاری سالانه این جشنواره تشویق و حمایت از شاعران جوان فارسی‌زبان، در کشورهای فارسی‌زبان و شاعران جوان پراکنده در سراسر جهان است. بنیاد امیدوار است که این جایزه مورد استقبال همه شاعران جوان قرار گیرد. 

آرام اضافه کرد: ما امیدواریم این جایزه به یافتن و مطرح نمودن شاعران جوان مستعدی که کمتر امکان عرضه نمودن آثار خود را داشته‌اند هم کمک کند. بنیاد در حد توان خود به معرفی آثار شاعران منتخب اقدام خواهد نمود.

وی افزود: در این دوره مانند دوره یازدهم آثار شاعران از افغانستان، ایران و تاجیکستان، توسط همه داوران اما بطور جداگانه برای هر کشور بررسی و به یک نفر شاعر از هر کشور (بدون تمایز سبک شعری آن‌ها، آزاد یا کلاسیک) جایزه داده خواهد شد. به علاوه اشعار رسیده از شاعران دیگر کشورها نیز توسط داوران بررسی و در صورت تشخیص اکثریت داوران جایزه چهارمی هم برای این گروه از شاعران جوان اعلام خواهد شد. 

دبیر این جشنواره در رابطه با جایزه این جشنواره گفت: جایزه نفر برگزیده معادل 500 پوند استرلینگ بریتانیا خواهد بود. چنانچه داوران تشخیص دهند جایزه در یک کشور به دو نفر داده شود، این مبلغ بین آن دونفر تقسیم می‌شود.

آرام در خصوص چگونگی داوری و هیئت داوران این دوره از جشنواره نیز گفت: دبیرخانه جشنواره دوازدهم، که متشکل از اعضاء آن در سه کشور است، شرایط شرکت ارسال کنندگان را بررسی و در صورت تایید شرایط، فایل اشعار آنان را بدون نام و نشان شاعر به داوران ارسال می‌کنند.

داوران آثار رسیده را در دو مرحله بررسی خواهند کرد. در مرحله اول، داوران اسامی سه تا پنج نفر از هر کشور را به عنوان لیست کوتاه و راه‌یافتگان به مرحله نهائی اعلام می‌کنند. اسامی راه‌یافتگان به مرحله نهائی در نوامبر 2021 (آبان/عقرب 1400)، از طریق تارنمای بنیاد به اطلاع عموم خواهد رسید.
سپس در مرحله دوم و در روز جشنواره، که در دانشگاه لندن و با پخش زنده اینترنتی از طریق زوم (و دیگر رسانه های جمعی) در اواسط ماه ژانویه 2021 (اواخر دی/جدی 1400) برگزار خواهد شد، نام برگزیدگان نهایی اعلام خواهد شد. 

نماینده بنیاد فرهنگی ژاله در ادامه خاطرنشان کرد: بررسی آثار رسیده با معیارهای تعیین شده توسط داوران انجام خواهد شد و منتخبین هر مرحله پس از بحث و بررسی داوران با یکدیگر و ترجیحاً از طریق اجماع آنان و یا در صورت لزوم با رای اکثرت داوران تعیین خواهد شد. این معیارها شامل اندیشه، زبان، موسیقی درونی و بیرونی، فرم، نوآوری، چهارچوب قالب‌ها، ترکیب‌سازی بدیع، عاطفه و تخیل و تصویر، و سعی شاعر در رسیدن به بیان اختصاصی خود می‌شود.
 

علیرضا آبیز، شیرین رضویان، مژگان ساغر، هادی شفیعی، آزیتا قهرمان، مهرنوش قربانعلی، علی عبداللهی، سید رضا محمدی و رستم وهاب‌زاده اعضای هیآت داوران این دوره از جشنواره را تشکیل می‌دهند.

 شرایط شرکت در مسابقه :
-هر شاعر تنها می‌تواند با پنج شعر از آثار خود در این جایزه شرکت کند.

-آثار باید تا تاریخ 4 اکتبر2021 (برابر با 13 مهر/میزان 1400) به دبیر خانه جایزه دوازدهم با ایمیل به نشانی  javanan2021@jalehesfahani.com  رسیده باشد.

– آثار ارسالی باید به خط فارسی (ترجیحاً با استفاده از فونت BNazanin 14) تایپ شده و همه پنج شعر در یک فایل “وُرد” (Microsoft Word) باشد. در این فایل اشعار باید شماره‌گذاری شده باشند، حتی اگر شعر عنوان هم داشته باشد. هیچ‌گونه نام و نشانی از شاعر نباید در فایل اشعار باشد. اما نام فایل باید شامل نام و نام خانوادگی شاعر، به زبان انگلیسی باشد، که با خط تیره از هم جدا شده باشد. 

– ارسال جداگانه اطلاعات شاعر، شامل: نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، تلفن تماس، شهر و کشور محل اقامت، و کشور مبداء (افغانستان، ایران و تاجیکستان و یا دیگر کشورها) و یک قطعه عکس، الزامی است. این اطلاعات می‌تواند در متن ای‌میل یا فایل جداگانه‌ای بیاید.

-سن شرکت‌کنندگان در پایان مهلت ارسال نباید از 30 سال بیش‌تر باشد.

-شرکت‌کنندگان با ارسال اشعارشان به بنیاد فرهنگی ژاله اصفهانی این اجازه را می‌دهند که اشعارشان در تارنما و رسانه‌های اجتماعی بنیاد یا در کتاب سال بنیاد، یا نشریات دیگر با انتخاب بنیاد، برای اطلاع عموم انتشار یابد.

 علاقمندان برای شرکت در دوازدهمین دوره جایزه شعر ژاله اصفهانی آثار خود را برای ایمیل ذکر شده ارسال و برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت جایزه  www.jalehesfahani.com مراجعه نمایند.

لازم به ذکر است که شرکت در این جایزه برای عموم آزاد و رایگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه های ترنم شعر

پست های مرتبط

0:00
0:00
آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
زمان بازگشایی قفل : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟