عباس سجادی خبر داد:

جشنواره نیاوران در دوره پنجم بین المللی می شود

کد خبر :‌ 45
کد خبر :‌ 45

سیدعباس سجادی، در آئین اختتامیه چهارمین دوره جشنواره شعر نیاوران گفت: تلاش ما این است که جشنواره نیاوران در دوره‌ بعدی به صورت بین‌المللی برگزار شود و ما این مژده را به شما عزیزان می‌دهیم که با همکاری بنیاد نیاوران با موسسه فرهنگی اکو، این جایزه در دوره‌ بعدی بین‌المللی برگزار خواهد شد.

 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،آئین اختتامیه چهارمین دوره جشنواره شعر نیاوران عصر روز جمعه (16 شهریورماه) با حضور شخصیت‌های دولتی و فرهنگی کشور در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. اجرای این مراسم را رشید کاکاوند بر عهده داشت.

سیدعباس سجادی، مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های نیاوران که نخستین سخنران این نشست بود، اظهار کرد: نیاز نمی‌بینم که در اینجا به شعر که شناسنامه و هویت ماست اشاره‌ای داشته باشم و تنها باید به بیان این نکته بسنده کنم که سیاست‌های فرهنگی ما در بنیاد به موازات سیاست‌های حوزه‌های فرهنگ که در این سال‌ها مطرح بوده، تثبیت شده است و جشنواره نیاوران نیز در همین راستا فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد: تلاش ما این است که جشنواره نیاوران در دوره‌ بعدی به صورت بین‌المللی برگزار شود و ما این مژده را به شما عزیزان می‌دهیم که با همکاری بنیاد نیاوران و موسسه فرهنگی اکو، این جایزه در دوره‌ بعدی به صورت بین‌المللی برگزار خواهد شد.
 
جشنواره نیاوران 25 درصد رشد داشته است
در ادامه مراسم محمد سلمانی، دبیر برگزاری چهارمین دوره جشنواره شعر نیاوران با ابراز خوشحالی از کیفیت آثار رسیده به این دوره از جشنواره شعر نیاوران گفت: اگر کمی چشمان‌مان را روی ایرادات جشنواره که بی‌شک در هر مراسمی دیده می‌شود، ببندیم، جشنواره‌های ادبی مانند جشنواره نیاوران، پنجره‌ای است که سالی یک بار به روی گلستان شعر کشور باز و باعث می‌شود که شعر یک سال گذشته و پتانسیل‌های موجود ارزیابی شود.

دبیر جشنواره شعر نیاوران در توضیح نحوه شروع به کار و میزان استقبال از این دوره اظهار کرد: فراخوان این دوره از جشنواره نیاوران روز سه‌شنبه 15اسفندماه اعلام شد و علاقه‌مندان فرصت داشتند تا آثار خود را تا پنجشنبه 24 خرداد (حدود 100 روز) برای ما ارسال کنند که با توجه به استقبال خوب مخاطبان و درخواست‌های داده شده، مهلت ارسال اثر تا اول تیرماه تمدید شد.
 
وی ادامه داد: سه هفته برای داوری و جمع‌بندی امتیازات زمان گذاشتیم و در هفته اول و دوم مردادماه جلسات مشترک داوران برگزار و اسامی برگزیدگان، نهایی شد. کتاب پایتخت چهار که شامل گزیده‌ای از آثار شرکت‌کنندگان در این جشنواره است با شعر حدود 650 نفر از شرکت‌کنندگان آماده شد که امروز رونمایی و تقدیم حضور خواهد شد.
 
سلمانی در توضیح میزان مشارکت در این دوره گفت:‌ در این دوره 1050 شاعر در دو بخش آزاد و ویژه شرکت کردند که در مجموع 4493 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند. (رشد 25 درصدی نسبت به جشنواره سوم) تعداد کل شرکت‌کنندگان در جشنواره شعر نیاوران 934 نفر و تعداد کل شرکت‌کنندگان در دو بخش آزاد و ویژه 1050 نفر بوده است. تعداد کل آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره 4493  قطعه شعر بود و می‌توان گفت که امسال جمعا 612 مرد و 322 زن در جشنواره شرکت کرده‌اند.

شعر امروز جایی است که می‌شود از مرزها عبور کرد
محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، دیگر سخنران این نشست با اشاره به اهمیت استمرار جشنواره شعر نیاوران گفت: سپاس از عباس سجادی که با همت در کار و تلاش‌های بی‌وقفه جشنواره نیاوران را به این مرحله رسانده است؛ چراکه کار فرهنگی در روزگاری که اصلا به چشم نمی‌آید، اراده آهنین می‌خواهد.
 
وی ادامه داد:‌ خبر جهانی‌شدن جشنواره نیاوران خبر بسیار خوبی بود که امروز شنیدم و من نیز خودم قصد داشتم که این پیشنهاد را به دوستان بنیاد بدهم. شعر امروز جایی است که می‌شود از مرزها عبور کرد و به آن از پنجره ادبیات، زبان و فرهنگ نگاه کرد.

جامعه مسئولیت‌پذیر در گرو پرداختن به ادبیات متعالی
همایون امیرزاده، مدیرروابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مشاور معاون فرهنگی وزیر ارشاد در ادامه مراسم اختتامیه پشت تریبون آمد و گفت:‌ اگر ما به جامعه مسئولیت‌پذیر می‌اندیشیم باید به ادبیات متعالی بپردازیم. این نگاهی است که به ادبیات وجود دارد و امروز ما بیش از هر زمانی نیازمند این نگاه هستیم.
 
وی ادامه داد: ادبیات می‌تواند در آرامش و فرهنگ مردم نقش بسیار تاثیرگذاری داشته باشد و ما باید بیم داشته باشیم از روزی که ادبیات مسیر رو به نزول طی کند و در سرازیری باشد. همان‌طور که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یکی از سخنرانی‌های خودشان گفتند، ما باید به همان میزان که نگران انقراض یوزهای ایرانی هستیم (که دغدغه بسیار درستی است)‌ باید نگران فرهنگ، ادبیات و کتاب نیز باشیم.
 
مدیرروابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد در بخش پایانی گفت: دوستان من در معاونت فرهنگی ارشاد برای برگزاری جشنواره‌های ادبی زحمت زیادی می‌کشند اما این جشنواره‌ای است که در دل معاونت هنری برگزار می‌شود و باید بگویم که جنس جشنواره نیاوران با جنس جشنواره‌های دیگری که ما می‌بینم متفاوت است. در پایان امیدوارم که با حضور سیدعباس سجادی شاهد اتفاقات مثبت و استمرار این جشنواره خوب و باکیفیت باشیم.

در ادامه این برنامه رشید کاکاوند با نی‌نوازی استاد محمد موسوی به شعرخوانی پرداخت. همچنین نیما مسیحا با نوازندگی رضا تاجبخش قطعاتی را به صورت زنده اجرا کرد.

شعرخوانی تعدادی از شاعران برگزیده نیز بخشی از برنامه اختتامیه جشنواره شعر نیاوران بود.

در پایان مراسم اعلام اسامی برگزیدگان و اهدای جوایز برگزار شد که اسامی برگزیدگان به شرح زیر است:
 
بخش آزاد –کلاسیک
1-سید مهدی ابوالقاسمی از تهران
2-هدیه طباطبایی از تهران
3-محمود غریبی جویباری از مازندران
4-مرتضی طوسی از تبریز
5-مسلم محبی از بندرعباس
 
بخش ویژه-کلاسیک
1-رضا یزدانی از قم
2- خدیو رفعتی از تهران
 
بخش آزاد –سپید
1-بابک زمانی از ایلام
2-محمدصابر شریفی از کرمانشاه
 3- ئاکو خسروی از کرمانشاه
4-معصومه درفشیان از تهران
5-ستاره جوادزاده از تهران
 
بخش ویژه-سپید
1-عباس صادقی زرینی از تهران
2-پیام جهانگیری از اردبیل
 
بخش آزاد – ترانه
1-الهه رشیدی از مشهد
2- مهرداد عابدینی از اسلامشهر
3-صادق ابراهیم زاده از گیلان-رشت
 
بخش ویژه-ترانه
1- شروین رحیم زاده از تهران

در پایان این مراسم از چهارمین کتاب گزیده اشعار جشنواره شعر نیاوران با عنوان «پایتخت شعر 4» رونمایی شد.

کد خبر: 107

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه های ترنم شعر

پست های مرتبط

0:00
0:00
آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
زمان بازگشایی قفل : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟